Depresyon

Depresyon

Depresyon

Depresyon, dünyadaki iş gorememezlik halinin en önemli sebebidir. Amerikadaki insanların %10 u depresyonla mücadele etmektedir. Ancak zihinsel bir rahatsızlık olduğu için yüksek tansiyon ve buna benzer bir hastalığa göre daha zor teşhis edilebiliyor. Bu zorluğun sebeplerinden biri " depresyonda olmak" ile "depresif hissetmek" arasındaki farkı kavrayamamaktır.

 

Herkes zaman zaman keyifsiz hisseder. Sınavın kötü geçmesi , işini kaybetmek , sevgiliden ayrılmak hatta bulutlu bir gün bile keyifsiz hissettirebilir. Bazen bu keyifsizliği ortaya çıkaran bir sebebimiz bile yoktur. Aniden ortaya çıkar ,sonra şartlar iyileşir ve mutsuzluk hissi ortadan kaybolur.

 

Klinik depresyon ise daha farklıdır, tıbbi bir rahatsızlıktır ve siz gitmesini istediğinizde ortadan kaybolmaz. En az 2 hafta sürer ve kişinin iş görmesini, iştahını, uyku düzenini, aile ve aşk hayatını etkiler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Depresyonun çeşitli belirtileri vardir:

 •  Düşük duygu durumu,
 • Normalde çok sevdiğiniz şeylere karsi ilgi kaybı,
 • İştah kaybı,
 • İşlevsiz ve suçlu hissetmek,
 • Çok fazla veya çok az uyku,
 • Odaklanma problemi,
 • Dalgınlık ,
 • Unutkanlık,
 • Yerinde duramama veya eylemsizlik,
 • Enerji azlığı
 • Sürekli intihar düşüncesinin uyanması.

Bu belirtilerden en az 5 ine sahipseniz DSM 5 e göre depresyon tanısına uyuyorsunuz.

Depresyon sadece davranışlar uzerınde değil, beyin kimyasalları üzerindede bazı değişikliklere sebep olur.Depresyondayken beyinde bulunan ve ruh hâlini, uykuyu, iştahı, öğrenmeyi,hafızayı, cinsel ve sosyal davranışları düzenlemeye yardım eden, ;seratonin, norepinefrin ve dopamin gibi bazı nörotransmiterlerin (sinir ileticiler) anormal iletimi veya tükenmesi gözlemlenir.

Bunun sonucunda;

Günlük ritmin bozulması, uyku döngüsünün rem ve derin uyku aşamalarında ciddi değişimler, yüksek kortizol ve tiroid hormon düzensizliği gibi hormonel anormallikler görülebilir.

Nörologlar hala depresyona tam olarak neyin sebep olduğuna dair kesin açıklamalar yapamazlar.

Depresyonun genler ve çevresel şartlar ile ortak bir ilişkisi olduğu kabul edilse de hala ne zaman ve nerede görüleceğine dair birçok belirsizlik olduğu için kesin önlemler ve tedavilerde mümkün değildir. Ayrıca depresyon belirtileri soyut olduğu için depresyonla yoğun bir mücadele içinde olan birini dış görünüşünden teşhis etmekte oldukça zordur.

 

Depresyonda olan birine nasıl yardım edebilirsiniz?

Zihin sağlığı ulusal enstitüsüne göre zihinsel rahatsızlığı olan bir kişi yardım isteyene kadar 10 yıldan fazla zaman geçiyor.

Öncelikle  depresyon ile mücadele eden birini tanıyorsanız, onu yakınlardaki terapistleri araştırmak veya doktora sorması gereken soruların listesini hazırlamak gibi belli konularda teşvik edebilirsiniz. Çünkü depresyondaki birine bu ilk adımlar aşılmaz gibi görünür.

İçinde bulundukları durumdan ötürü suçlu veya utanç hissederlerse, depresyonun astım veya diyabet gibi tıbbi bir durum olduğunu  ve kesinlikle zayıflık veya kisisel bir özellik olmadığını , nasılki kırık bir kolu kendi başımıza  iyileştiremiyorsak depresyonuda destek almadan atlatmanın zor oldugunu anlatabilirsiniz.

Eğer kendiniz de depresyonu deneyimlediyseniz, depresyonla mücadele eden kişinin hislerini depresif hissettiğiniz dönemlerle ile kıyaslamaktan kaçının. Onların yaşadıklarını normal, geçici hüzünlü hisler ile karşılaştırmak, suçlu hissetmelerine sebep olabilir.

Ama açıkça depresyon hakkında konuşmak iyi gelebilir .

Örnegin; araştırmalara göre, birine intiharla ilgili soru sormak intihar etme risklerini azaltır.

Zihinsel rahatsizliklarla ilgili açık bir konuşmak engelleri yok etmesede ,yok olmasına zemin hazırlar ve kişilerin yardım istemelerini kolaylaştırır.

 

Hayatınızı tehdit eden bir durumdaysanız bu siteyi kullanmayınız.Yardıma mı ihtiyacınız var ?