Alkol Bağımlılığı

04-08-2020 07:55

Beş yıldır dipsoman alkolik biri ile evliyim. En uzun ayikligi sekiz ay ve on iki basamak programjna dahil olmasına rağmen 15 günde üç kere kayma yaşadı ve bu süreçte madden manen ağır hasarlar aldık. Onu bir uzmandan yardım almaya nasıl ikna edebilirim?

Merhaba, yaşadığınız olaylar sizi gerçekten çok zorlamış gibi. Eşinizin bir uzmandan yardım almasını istemeniz ve onu yönlendirmeye çalışmanız iyi bir başlangıç olmuş. Ona bilinci yerinde olduğu bir an bu fikrinizden söz ettiniz mi? Eğer etmediyseniz, ikinizin de uygun olduğu bir anda bunu dile getirebilirsiniz. Bir uzmandan yardım almasının sizin ve aileniz için neden önemli olduğunu, o kaymalar yaşadığında sizin nasıl hissettiğinizi ve endişelendiğinizi, eşinizin bu konuda neler hissedip düşündüğünü de göze alıp onu anladığınızı belirterek sakince konuşabilirsiniz. Bir yandan da unutmayın ki bu yalnızca onun motivasyonu ve isteğiyle olacak bir süreçtir, yani eşiniz yardım alma yönlendirmenizi reddedebilir. Böyle bir durumda biz bir insan olarak karşımızdakilerin davranışlarını değiştiremeyeceğimizi fakat onun davranışlarına verdiğimiz kendi tepkilerimizi ve davranışlarımızı değiştirebileceğimizi hatırlatmak isterim. Eşinizin sizin yönlendirmeleriniz üzerine yardım almayı reddetmesi ve alkolikliğinin devam etmesi üzerine siz kendiniz için neler yapabileceğinizi, kendi hayatınız ve ihtiyaçlarınızın gidişatıyla ilgili ne kararlar verebileceğinizi düşünebilirsiniz. Bunu yaparken siz de bir uzmandan destek alabilirsiniz.
MEŞGUL
Uzmanlık Alanları

Çocuk ve Ergen Psikolojisi, Çocuk ve Ergen Psikoterapisi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Aile Terapisi, Ebeveyn Danışmanlığı, Davranım Bozukluğu, Karşıt Gelme Bozukluğu, Obsesif Kompülsif Bozukluk, Sosyal Kaygı, Kaygı, Anksiyete, Depresyon, Sınav kaygısı, Ebeveyn-Çocuk İlişkileri, Ebeveyn-Çocuk İletişimi, Ergenlik Sorunları, Ergenlik Çatışmaları, İletişim Çatışmaları, Özgüven Eksikliği, Sosyal Beceri Kazanma

Hayatınızı tehdit eden bir durumdaysanız bu siteyi kullanmayınız.Yardıma mı ihtiyacınız var ?