Oğlumun karşı cinse ilgisi çok mu aşırı?

30-08-2020 22:45

Merhaba oglum 68 aylık. Karşı cinsin cinsel organlarına dokunmak istiyor. Farkettiğimde kimsenin özel bölgesine dokunmaması gerektiğini anlatıyorum kendininkinede dokundurmaması gerektiğini anlatıyorum. Merak ettiğini biliyorum bununla ilgili kitaplarda okudum.Çok sık olmasada oluyor.

Merhabalar. Oğlunuz 5 yaşını doldurmuş ve yakında 6 yaşına girecek. Oğlunuzun cinsel organlarına dokunmak istemesi ve bunu karşı cins için de yapma isteği sizi oldukça endişelendirmiş, bunun normal olmadığını düşünüp telaşa kapılmış gibisiniz. Aslında bu yaşta çocuklarda gördüğümüz gelişim özelliklerinden birisi de çocukların cinsel organları keşfetmesi ve hatta bu cinsel organlardan keyif alınabildiğini de fark etmeleridir. Bu yaşlardaki çocukların genital bölgelerden aldığı keyif cinsel olmaz, bu genelde bir eğlence ve zevk aracıdır. Yaşadığınız bu durum aslında normal olabilir. Öncelikle oğlunuzun genital bölge ve cinsellik hakkında merak ettiklerini onun yaşına uygun bir şekilde gidermeniz iyi olabilir. Onun sorduğu ve merak ettiği sorular üzerinden kendiniz bir kağıda çizim yapabilir veya çocuklara cinselliğin anlatıldığı resimli kitaplara başvurabilirsiniz. Daha sonrasında ise çocuğunuzun başka alanlardan da (ör: top oynamak, dans etmek, birlikte mutfağa girip kurabiye yapmak vs. gibi) keyif alabilmesi için ne yapabileceğini birlikte keşfederek genital bölgeye dokunduğunda onun aklını başka keyifli etkinliklere yöneltmeye çalışabilirsiniz. Bu sorununuz devam ederse bir uzmandan yardım alabilirsiniz.
MEŞGUL
Uzmanlık Alanları

Çocuk ve Ergen Psikolojisi, Çocuk ve Ergen Psikoterapisi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Aile Terapisi, Ebeveyn Danışmanlığı, Davranım Bozukluğu, Karşıt Gelme Bozukluğu, Obsesif Kompülsif Bozukluk, Sosyal Kaygı, Kaygı, Anksiyete, Depresyon, Sınav kaygısı, Ebeveyn-Çocuk İlişkileri, Ebeveyn-Çocuk İletişimi, Ergenlik Sorunları, Ergenlik Çatışmaları, İletişim Çatışmaları, Öz Güven Eksikliği, Sosyal Beceri Kazanma

Hayatınızı tehdit eden bir durumdaysanız bu siteyi kullanmayınız.Yardıma mı ihtiyacınız var ?