Bipolar Bozukluk

Günümüzde bipolar bozukluğun ne ve nelerle ilgili olduğu konusunda farklı görüşler ve tartışma konusu olan bilgiler vardır. Bipolar bozukluk için tanısal bir test yoktur, bu nedenle sıklıkla tanılar kişisel ampirik deneyime ve yakınların ifadelerine dayanır. Kendinizin veya başka birinin ruh sağlığı ile ilgili endişeleriniz varsa mutlaka bir uzmana danışın.

Yalnız Değilsin

Şimdi bipolar bozukluğa geri dönelim. Şu meşhur çift kişilikli suçlular var ya, aslında onlara kabaca bipolar diyoruz biz. Çift kişilikli profesörler, çift kişilikli avukatlar, çift kişilikli öğretmenler ve daha çok sayıda çift kişilikli insan tipik bipolar özellikleri göstermektedir. Karısına akşam aldığı gülleri verip onu sevgiyle kucaklayan, ama sabah kalktığında aynı eşe tokatlar atmaya çalışan bir dengesiz düşünün. O kişi bipolar olabilir. Eğer siz bipolar değilseniz, çevrenizdeki insanlardan bir veya birkaçında mutlaka bipolar rahatsızlık vardır. Eve giderken bindiğiniz otobüsün şoförü bipolar olabilir. Her ay para yatırdığınız bankanın memuru bipolar olabilir. Çocuğunuzun sınıf arkadaşı bipolar olabilir. Yamaç paraşütü hocanız bipolar olabilir. Kısaca bipolar bozukluk hayatınızın her alanında karşınıza çıkabilir. Çünkü bipolar bozukluk çağımızın yoğun ve stresli yaşamında dikkat edilmesi gereken önemli bir psikolojik problemdir. Bipolar bozukluk günlük yaşamı engelleyen önemli riskler taşımaktadır. Yalnız değilsiniz.

Tarihe geçmiş çok sayıda ünlü de Bipolar bozukluk ile yaşamıştır

Bunlardan birkaçı; Vincent Van Gogh, Napoleon, Van Damme, Cathrine Zeta Jones, Demi Lovato gibi isimler bipolar bozukluğu olan ünlü isimlerden sadece birkaç tanesini oluşturmaktalar. Eğer sizde bipolar olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız, makalemizde bipolar ile ilgili merak edilen tüm soruların cevaplarına göz atabilir, on adımda bipolar olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

10 Adımda Bipolar Olup Olmadığını Öğren

Bipolar bozukluk, ruh hali ve enerjide güçlü değişikliklere yol açan kronik bir ruhsal durumdur. Her yıl %50’si yetişkin olan milyonlarca insan bipolar bozukluk yaşamaktadır. Bu nedenle bipolar bozukluk, ilaç ve psikolojik tedavileri de içerebilen uzun süreli tedaviye ihtiyaç duyar. Bipolar bozukluk günlük yaşamımızı son derece derinden etkiler. Tedavi edilmez ise başa çıkılması güç bir hastalığa dönüşür. Yakınınızda bipolar bozukluk belirtileri gösteren biri var ise tedavi sürecine girmesine mutlaka yardım etmeniz gerekir.

Bipolar bozukluk temel olarak iki farklı döneme ayrılır. Bunlardan ilki depresif dönemdir. Hasta bu dönemde düşük motivasyon, umutsuzluk, aşırı üzüntü ve zevk isteksizliği gibi ağır semptomlar gösterebilir. İkinci dönem ise manik dönemdir. Bu ise ilkinin tam tersi özelliklere sahiptir. Yüksek adrenalin, enerji patlaması, yarış düşünceleri, uyumama gibi belirtiler görülür.

Bipolar bozukluğun çok sayıda belirtisi vardır. Temel olarak bipolar bozukluğa sahip insanlar birden fazla ve karmaşık düşüncelere kapılabilir, yenilmez hissedebilir veya umursamaz davranabilirler. Aşağıdaki on madde en bilinen hastalık bulgulardır. Siz de bu bilgileri okuyarak bipolar olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

  • Sanrılar görmek ve yüksek düzeyde aktivite isteği.
  • Uykuya ihtiyaç duymama.
  • Yarış düşüncelerine kapılmak, hız veya yüksek risk alma isteği.
  • Aşırı renkli görünmeyi seçmek. Cinsel bölgeye dövme yaptırmak gibi..
  • Zayıf konsantrasyon.
  • Hayalci olmak ve gerçeklerden çok uzak planlar yapmak. Soygun yapıp yurt dışına gitmeyi veya ünlülerle birlikte olmayı istemek.
  • Aşırı üzüntü ya da umutsuzluk duyguları.
  • Aileyi suçlama, anne ve babaya veya eşine saldırma, dövme ve kavga etme isteği.
  • Aşırı yorgun hissetmek.
  • Sürekli intihar etmeyi veya birilerinin kendisini öldüreceğini düşünmek.

Bipolar Bozukluğunu Avantaja Dönüştürebilirsiniz

Manik dönemler çok yıkıcı olabilir ve aile, arkadaşlar arasında ya da işyerinde çatışmalara yol açabilir. Manik bir aşamada hastalar agresif veya dürtüsel olabilirler. Bu riskli davranışlara, ilişki bozulmalarına, finansal sorunlara ve hatta yasal sorunlara yol açabilir. Bipolar bozukluğu olan kişiler genel popülasyona göre 15 kat daha fazla intihar riskine sahiptir ve tüm intiharların %25’ini oluşturmaktadırlar. Ancak doğru tedavi ve yardım ile insanlar hastalığı yönetebilir, tam ve üretken bir hayat sürebilirler.

Birkaç yıl öncesine kadar lityum, bipolar depresyonda etkili bir araştırma kanıtı olan tek tıbbi tedaviydi. Daha yakın zamanda, olanzapin, olanzapin / fluoksetin kombinasyonu, ketiapin, lamotrijin ve divalproeks gibi beyin işlevlerini düzenleyici uyarıcılar bipolar depresyonda bu ilaçların daha etkin olduğunu kanıtlamıştır.

Sonuç olarak bipolar bozukluğu olan kişilerin yaşadığı düşük ya da depresif dönemlerin üstesinden gelmek son derece zordur ve duygusal olarak ağrılıdır. Ancak hiçbir bipolar tanısı umutsuzluğa kapılmayı gerektirmez. Bipolar olduğu halde başarılı olmuş, hastalığın işine pozitif etkilerini saptayarak bunu bir avantaja çevirmiş çok sayıda başarılı insan vardır.

Hemen seans almak için bana buradan ulaşabilirsiniz.