Kendinize Asla Söylememeniz Gereken On Cümle ! | Evimdeki Psikolog | Blog
Evimdekipsikolog online terapi hizmeti veren bir sitedir.
evimdekipsikolog, blog, Alzheimer, Anksiyete (Kaygı), Bağımlılık, Bipolar Bozukluk, Borderline (Sınırda) Kişilik Bozukluğu, Cinsel Bozukluklar, Depresyon, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite (DEHB), Genel, Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), Online Terapi, Panik Atak, Şizofreni, Şizoid Kişilik Bozukluğu, Şizotipal Kişilik Bozukluğu, Terapi, Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB), Uyku Bozuklukları, Yeme Bozuklukları, Cinsel Terapi, Cinsel İsteksizlik
372
post-template-default,single,single-post,postid-372,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-16.7,qode-theme-bridge,qode_advanced_footer_responsive_768,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive
On Cumle

Kendinize Asla Söylememeniz Gereken On Cümle !

Birçoğumuz kendimizi, kendi kendine konuşma yoluyla üzüyor, aklımızdan geçen kelimeler yüzünden acı çekiyoruz. NLP eğitimlerinde yaygın olarak öğretilen şudur; olumsuz konuşmaların üstesinden gelmek için en önemli unsur, gerçek olanın ne olduğunu söylemektir. Bu sebeple, hemen aşağıdaki listede kendinize söylemekten kaçınmanız gereken on kritik cümleyi bulacaksınız.

 

 1. Ben Buna Değmem

Bu, benlik saygınıza doğrudan bir saldırıdır ve doğru değildir! Kendinize “bana değmez” demek, sadece yaşamınızın erken dönemlerinde almış olabileceğiniz olumsuz kararları sürdürmektir.

 

Ben Buna Değmem

Ben Buna Değmem

 

 1. Çarem Yok

“Çarem yok” demek, kişisel gücünüzden çalar ve motivasyonunuzu dibe çekmekten başka hiçbir işe yaramaz.

 

Çaresizlik

Çaresizlik

 

 1. Ben Bunu Yapamam

Yine, çok rahatsız edici bir söylem. Gerçekten bir şey yapamayacağınız zamanlar vardır, ancak çoğu zaman bu, bir gerçek ifadeden ziyade kendi benliğinize yaptığınız bir saldırıdır.

 

Ben Bunu Yapamam

Ben Bunu Yapamam

 

 1. Başarılı Olamayacağım

Bu gerçekten başarısızlık için atılan büyük bir yanlış adımdır. Hepimiz biliyoruz ki başarı birgün gelecektir. Başlamadan önce başarısız olacağınızı söylemek kendi yolunuzu tıkamaktır.

 

Başarılı Olamayacağım

Başarılı Olamayacağım

 

 1. İnsanlar Beni Sevmiyor

Reddedilmek adına açtığınız bir yol bu da. Kendinize insanların sizi sevmeyeceğini söyleyip durursanız, bu kehanetinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz!

 

İnsanlar Beni Sevmiyor

İnsanlar Beni Sevmiyor

 

 1. Onlar Benden Daha İyiler

Hepimiz kendimizi başkalarıyla karşılaştırmaya eğilimliyiz. Yine de bazen kendimize karşı önyargı uyguluyoruz. Kendinize, başkalarının sizden daha iyi olduğunu söylemek, kendi değerinize bir saldırıdır.

 

Onlar Benden Daha İyiler

Onlar Benden Daha İyiler

 

 1. Yetersizim

Yaşam taleplerini karşılamakta yetersiz kaldığını düşünen insanlar için büyük bir şey bu. Kişisel yetersizlik duygusu çok caydırıcıdır, güçlendirmeyin!

 

Yetersizim

Yetersizim

 

 1. Mükemmel Olmalıyım

Başarısızlığı garanti etmenin yolu, her defasında kusurlu olmanız durumunda kendinizi eleştirmektir. Bizim mükemmel kusurlarımız var!

 

Mükemmel Olmalıyım

Mükemmel Olmalıyım

 

 1. Fikirlerimin Değeri Yok

Kendinize saygı duymadığınız bir ifade daha. Bunu kendinize söylemek için, kendinizi onlarca kez layıkıyla düşünmelisiniz.

 

Fikirlerimin Değeri Yok

Fikirlerimin Değeri Yok

 

 1. Asla Farklı Olamayacağım

Bunu taşa başarısızlık olarak yazmış gibi söylüyoruz. Bu umutsuz bir düşünce. Buna hayır deyin!

 

Asla Farklı Olmayacağım

Asla Farklı Olmayacağım

 

 

 Yapılacaklar Listesi

 

 1. Hızınızı ayarlayın: Sıklıkla otopilotta koşarız ve aklımızın günümüzü mahvetmesine izin veririz. Hızınızı doğru ayarlamak için önünüze mantıklı hedefler koyun.

 

 1. Dobra olun: Söylediklerinizi kaydedin ve olumsuz tarafları gözden geçirin.

 

 1. Şu formülü kullanın: “Az önce düşündüm de…” (Olumsuz düşüncenizi hatırlayın)

Örneğin, “Ben buna değmem” diye düşünmüşseniz, bunun sadece aklınızdan geçen herhangi bir düşünce olduğunu anımsayın. Aklınızdan geçen her şey gerçek olmak zorunda değil.

Bu formülü kullanmak, düşünceyi sadece bir düşünce olarak güvenli bir şekilde etiketler. Söylediğiniz şeyin sadece bir düşünce olduğunu kabul etmiyorsanız, bunu kişisel olarak alma ve gününüzü mahvetmesine izin verme riski daha yüksektir.

 

 1. Derin bir nefes alın: Ve yola devam edin!
Yorum Yok

Bir Yorum Yazın