Doğum sonrası depresyon

13-11-2021 17:59

24 yaşındayım 4 aylık bebeğim var. Anlatacak çok şeyim var ama sığdıramayacağımı biliyorum. Çok yalnızlık çekiyorum ve ruh halimi örneklersem içimde sürekli şişmeye meyilli bir balon var günlerce şişiyor ve şişiyor sonunda patladığında da kime denk geldiyse artık.

Merhaba yazdıklarınızla ilgili belirttiğim cümlelerde umarım sizi rahatsız edecek bir ifadede bulunmam. Kısıtlı anlatımlarda her şeyin anlaşılmaması nedeniyle bazı ifadelerim yaşadığınız soruna tam karşılık gelmiyor olabilir. Fakat hayatımızdaki değişiklikler bedenimizi ve duygularımızı etkilemektedir. Kendi iç dünyanızdaki bu karmaşayla birlikte şu süreçte hem bebeğinizin ihtiyaçlarını giderme hem de çevrenizdeki insanlarla etkileşim halinde bulunma sizi epey zorlayan ve sıkıştıran bir sürece itmiş olmalı. Her şey ile ilgilenme zorunluluğu bazen 3-4 parçaya bölünmemize neden olur. Fakat bu parçalara dağılırken de ilk unuttuğumuz şey kendimiz olur. Duygu, düşünce ve davranışlarımız da sizin kendinizi unuttuğunuzu hatırlatmak adına bir takım tepkiler vermeye başlayabilir. Sanıyorum ki şuanda kendinizi büyük bir yükün altında kalmış ve çaresiz hissediyor olabilirsiniz. Çevrenizde destek görmediğinizi ve tek başına olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz. Bu aslında yaşadığınız değişim sonucunda hem normal bir süreç hem de aslında üzerine eğilmesi gereken bir durum. Temelde sizi rahatsız eden düşüncelerinizi keşfetmeye kendi iç dünyanızla konuşmaya çalışabilirsiniz. Çünkü kendinizi yeniden düzen ve denge içerisinde tutabilmek için yaşadıklarınız anlamaya anlamlandırmaya ihtiyacında olabilirsiniz. Ama hızlı ve karışık giden şuanki hayatınızda bunu yaparken zorlanabilirsiniz. İç sesinize kulak vermeye çevrenizle duygularınızı ve düşüncelerinizi paylaşmaya, sorumluluklarınızı kendinizi de ihmal etmemek üzere çevrenizdekilerle paylaşmanızı öneririm. Unutmayın ki yaşadığınız ortamdaki sorumluluklar sadece sizin değil beraber olduğunuz kişilerin size yardımcı olmasına izin vermeye çalışabilirsiniz. Her şeye tek başına yetmeye çalışan ve kendi işini her daim kendisi yapmış birisiyseniz bu söylediklerimi yapmak sizi huzursuz edebilir. Ama kendinizi dinlemeye ihtiyacınız olduğunu düşünmekteyim. Tüm bunların dışında sizi tanımak ve yaşadığınız sorunla ilgili size daha fazla yardımcı olabilmek adına sizle düzenli bir şekilde görüşmeyi çok isterim.
MEŞGUL
Uzmanlık Alanları

Depresyon, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu, Öz Güven Eksikliği, Aile Danışmanlığı, Travma, Yas Danışmanlığı, Dikkat Eksikliği, Panik Bozukluk, İletişim Problemleri

RANDEVU AL
Hayatınızı tehdit eden bir durumdaysanız bu siteyi kullanmayınız.Yardıma mı ihtiyacınız var ?