EŞİMİN BİTMEYEN YAS SÜRECİ

16-07-2020 15:42

Eşim annesini 3 yıl önce kaybetti .Ani bir kayıp değildi, yaklaşık 6 aylık bir hastahane süreci sonucu kayıp yaşandı..Sağlıklı bir anne-oğul ilişkilerinin de olmadığını düşünüyorum .Yas süreci ne yazık ki bitmiyor, evde bir hayalle birlikte yaşıyoruz .

Kayıp hayatın doğal bir süreci. Yine de yakın birinin kaybıyla baş etmek zorlayıcı olabiliyor. Kaybın ardından gelen üzüntü zamanla azalır fakat sağlıklı biçimde yaşama devam etmek zaman ve çaba gerektirir. Her birey ölüme farklı tepki verir ve kaybı ile baş etmek için kendince baş etme yollarını kullanır. Kayıp ve yas sürecinden geçerken herkes için standart bir zaman dilimi yoktur. Bununla birlikte kaybedilen kişi ile ilişkinin niteliği de süreç için önemlidir. Bu nedenle her bireyin yaşadığı kayıp kendisine özgüdür. Çoğu birey kayıptan sonra gündelik yaşantılarına/sorumluluklarına belirli bir süre sonra devam edebilmektedir. Fakat uzun süre devam eden yas durumlarında birey hayatına devam etmekte zorlanır. Bu koşulda bir uzman desteği oldukça faydalıdır. Yas sonrasında bireyin hayatına devam edebilmesi için yardımcı olabileceğiniz bazı stratejiler şu şekilde özetlenebilir; *Kaybınız hakkında konuşmaktan çekinmeyin. *Duygularınızı kabul edin ve onlarla yüzleşin. Görmezden gelmek süreci sancılı bir şekilde uzatabilir. *Kendinize ve sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgiyi azaltmayın. Kaybı sizinle birlikte yaşayan diğerleri ile konuşun. *Kaybını yaşadığınız bireyi hatırlamaktan kaçınmayın. Yıl dönümlerini kaybettiğiniz kişi olmadan yaşamak zor olsa da onları anmaktan çekinmeyin.
MEŞGUL
Uzmanlık Alanları

ISST Uluslararası Şema Terapi Birliği, Şema Psikoterapisti, Şema Terapi, Mod Terapi, Kişilerarası Nörobiyoloji, Bilişsel Davranışçı Terapi, Mindfulness, Kısa Süreli Terapi, Çözüm Odaklı Terapi, Kaygı Bozuklukları, Depresif Bozukluklar, Kriz ve Travma, Şiddetsiz İletişim, Duygusal İlişkilerde Çatışmalar, Stres Yönetimi

Hayatınızı tehdit eden bir durumdaysanız bu siteyi kullanmayınız.Yardıma mı ihtiyacınız var ?