Ebeveynlerin yaptıklarını kabullenmemesi

02-05-2021 22:01

fiziksel ve psikolojik şiddet görerek büyüdüm. Ama ailem asla yaptıklarını kabullenmiyor,kabullense bile haketmiş oluyorum. Mesela bir dizide annenin çocuğuna yaptıklarını görünce acınıp,o anneye neler deniyor ama kendinde hatırlamıyor,kabullenmiyor ya da hakettiğim bir ceza olarak görüyor. Neden?

Şiddet, ister fiziksel, duygusal ya da psikolojik olsun insanların ruh dünyalarında tamiri zor yaralara yol açabilmektedir. Öte yandan, çocuklukta ebeveynlerimizle kurduğumuz ilişki, yetişkin yaşamımızda benlik algımızın, hayata bakış açımızın, kurduğumuz ilişkilerin önemli belirleyicisidir. Çocukken uğradığınız şiddet, yetişkin dünyasında travmatik, kalıcı etkilere sebep olabilmektedir. Şiddet uygulayan ebeveyn, şiddeti bir eğitim yöntemi olarak görüyor, çocuğu disipline etmek için kullanıyor olabilir. Duygularını yönetmekte, zor koşullarda uygun çözümü bulma konusunda becerilerini kullanmakta zorlanıyor olabilmektedir. Yapılan araştırmalar, çocukluklarında şiddet maruz kalmış kişilerin yetişkinlik dönemlerinde şiddete eğilimli olduklarını göstermiştir. Sebebi her ne olursa olsun, şiddet hak edilmez, bir ceza yöntemi olarak faydasızdır. Yetişkin yaşamınızda, çocuklukta uğradığınız şiddetin bugünkü size olan etkilerini tanımak, keşfetmek ve bu etkilere müdahale etmek için psikoterapi sürecinden faydalanabilirsiniz. Sevgiler.
MEŞGUL
Uzmanlık Alanları

Bireysel Danışmanlık, Duygusal İlişki Problemleri, Depresyon, Anksiyete (Kaygı) Problemleri, Uyku Bozuklukları, İletişim Problemleri, Öfke Kontrol Problemleri, Çocuk ve Ergen Terapisi

RANDEVU AL
Hayatınızı tehdit eden bir durumdaysanız bu siteyi kullanmayınız.Yardıma mı ihtiyacınız var ?