Kekemelik

03-02-2022 02:54

Doğuştan kekemeyim ve bundan doğan ciddi bir sosyal fobim var. Kekemeliğim düzelmiyor bu durumda sosyal fobiden nasıl kurtulacağımı bilemiyorum. Seneye üniversiteye gideceğim ve bu durum beni daha çok kaygılandırıyor.

Merhabalar, ismim Alperen Güçlü. Öncelikle kekemeliğin doğuştan ya da sonradan doğru müdahale ile azaldığı, dil ve konuşma terapistleri ile çalışılması ile olumlu sonuçlar alındığına dair birçok araştırma var. Yetişkinlikte devam eden kekemeliğin daha inatçı olduğu bilinmekle birlikte düzelmeyeceğine dair kesin bir kanıt yoktur. Aslında kekemelik ve sosyal kaygı birbirini besleyen unsurlar haline gelmiş olabilir. Yani siz kaygılanıp endişelendikçe diğerlerinin görüşlerini, düşüncelerini dikkate aldıkça bu kekemeliğin kalıcı, dirençli hale gelmesine de katkıda bulunuyor olabilir. Bu açıdan öncelikle kekemelik üzerine bir dil ve konuşma terapisti ile çalışabilirsiniz. Kekemelik bir hastalık değil konuşma bozukluğudur ve tedavi edilebilmekte veya azaltılabilmektedir. Bundan sonra da sosyal fobinizin azalabileceğini görürsünüz. Ancak sosyal fobi de temelde sizin belki de rezil olacağınız, kendinizi ifade edemeyeceğiniz, insanların sizi yargılayacağı gibi fikirlere dair olduğu için bu düşüncelerin de yapılandırılması, sizin bağlamınızda değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu açıdan bir uzmandan yardım almanız sizi rahatlatacaktır. Süreci keşfetmek için kendinize bir adım atmak isterseniz benden veya bir başka uzman arkadaşımdan destek alabilirsiniz. Sağlıklı günler.
MEŞGUL
Uzmanlık Alanları

Bilişsel Davranışçı Terapi, Depresif Bozukluk, Kaygı Bozuklukları, Panik Bozukluk, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Fobiler, Sınav Kaygısı, Stres Yönetimi, Öfke Yönetimi, Öz Güven Eksikliği, Motivasyon Eksikliği, Erteleme Davranışı, Zaman Yönetimi, Cinsel Kimlik

RANDEVU AL
Hayatınızı tehdit eden bir durumdaysanız bu siteyi kullanmayınız.Yardıma mı ihtiyacınız var ?