Kiskanclik Krizi ve kaybetme korkusu

23-01-2019 20:39

Sevgilime karşı aşırı kıskancım bu duygu geldiği zaman ona karşı çok öfkeli ve saldırganım. Bu duygu güven ile mi alakalı ve kurtulabilirmiyim.babam bizi terketmişti bi ilişki olabilir mi ?

Sevgili Diyana, kıskançlığın temel sebebi çoğu zaman kaybetme korkusu ile ilişkilidir. Kaybetme korkusu ise özgüven eksikliğinden kaynaklanır. Kıskançlığını sevgilin ile paylaştığında seni tatmin eden bir cevap alamıyor ve kendini değersiz hissediyorsan saldırganlık ortaya çıkar. Bu duygu güven dışında bir çok konuyla ilişkili olabilir. Ayrıca değersizlik duygusu hakimse hayatına bunun sebebi aileyi terk eden baba ile ilişkili olabilir. Çok sevgiler. Sorunuz ayrıca uzman klinik psikolog Rafi Balıkçı tarafından da cevaplandı; Kişi bir kayıp yaşayacağını düşündüğü anlarda agresif davranışlar sergiliyor olabilir. Çok doğal olan bu davranış, güven problemleri ile birleştiğinde, kimi zaman gerçek olmayan "kaybediyorum" düşüncesine bağlı olarak sözlü veya fiziksel şiddete yönlenmeye kadar gidebilir. Toplum için önemli olan ve kişinin içine doğduğu aile içerisinde terkediş gibi bir problem yaşanması durumu kişide "güven duymak yanlıştır veya zayıflıktır, herkes birbirini aldatır, ailem böyleyse diğerleri neden daha iyi olsun ki" gibi düşüncelere neden olabilir. Her psikolojik problem gibi bu durumdan da kurtulmak mümkündür. Belirli kavramları yeniden anlamlandırmak, konular üzerine tartışmak ve davranışları gözden geçirerek değiştirme çabasına girmek değişim için gerekli olanlar arasındadır. Evet değişmek mümkündür fakat asıl soru değişmek isteyip istemediğiniz. Eğer bu durum size sıkıntı veriyorsa, etrafınızdaki insanlarla problem yaşamanıza neden oluyorsa ve günlük hayatınızı etkiliyorsa bu noktada bir problem olarak adlandırılır. Değişmek istiyor musunuz sorusunun cevabı evet ise yardımcı olmak için elimizden geleni yapmak isteriz.
MEŞGUL
Uzmanlık Alanları

Depresyon, Duygusal İlişki Problemleri, Anksiyete (Kaygı) Problemleri, Aile Danışmanlığı, Yas Danışmanlığı, Çift Terapisi, Sınav Kaygısı, Stresle Başa Çıkma, Öz Güven Problemi

RANDEVU AL
Hayatınızı tehdit eden bir durumdaysanız bu siteyi kullanmayınız.Yardıma mı ihtiyacınız var ?