OKB

22-04-2021 23:18

her işimde şüpheye düşüyorum. Örneğin masayı siliyorum odadan çıkıyorum acaba masayı sildim mi diyorum. Lavaboda taharet alıyorum çıkınca acaba yıkadım mı diyorum. Şurası şuraya değdi mi şurası pis mi zihnim sürekli kendi kendine konuşuyor sanki. Bu düşünceler de OKBden midir?

Merhaba Ben Klinik Psikolog Zeynep Meltem Torun. Bahsettiğiniz belirtiler OKB rahatsızlığını işaret edebilir ancak doğru tanı için öncelikle muhakakk bir psikiyatristle görüşmeniz gerekmektedir. Eğer OKB tanısı netleşirse bu rahatsızlığın pek çok diğer psikolojik zorluk gibi doğru tedavi ile üzerinden gelinebileceğini bilmelisiniz. Medikal tedavi ve terapinin farklı kombinasyonları OKB üzerinde oldukça etkildir. Aynı zamanda kendi kendine yardım kitaplarından faydalanabilirsiniz. Psikonet yayınlarından çıkan "Obsefif kompulsif bozukluk çalışma kitabı"na göz atabilirsiniz. Lütfen pekçok insanın hayatının bir döneminde farklı psikolojik zorluklarla karşılaşabileceğini ve uzman desteği almanın doğal bir ihtiyaç olduğunu hatırlayınız. Sağlıklı günler dilerim.
MEŞGUL
Uzmanlık Alanları

Travma ve Yas, Kaygı Bozuklukları, Fobi, İkili İlişkiler, Çözüm Odaklı Terapi, Pozitif Psikoloji, Duygudurum Bozuklukları, Stres Yönetimi, Yetişkin Psikoterapisi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Yaygın Anksiyete Bozukluğu, Sağlık Anskiyetesi Bozukluğu, Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Panik Atak Bozukluğu, Sosyal Fobi, Özgül Fobi, Depresyon, Bipolar Bozukluk, Beden Dismorfik Bozukluğu, Sınav Kaygısı, Öfke Kontrolü, Gelişimsel Sorunlar, Davranış ve Uyum Sorunları, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, Ebeveyn Danışmanlığı, Romantik İlişkiler, Ayrılık ve Boşanma Danışmanlığı

Hayatınızı tehdit eden bir durumdaysanız bu siteyi kullanmayınız.Yardıma mı ihtiyacınız var ?