Alkol Bağımlılığı

Birçok insan masum bir sosyal içici olduğunu söyleyerek içki alışkanlıklarının normal ve sağlıklı olduğunu düşünüyor. Ya da tükettikleri içki miktarını küçümseyerek kendilerini bağımlı bireylerin çok dışında tutmaya çalışıyor.

Gerçekten sosyal içici olanlar ve bağımlılık düzeyinde alkol kullananlar olarak alkol tüketimi konusunda insanları iki kategoride toplayabiliriz.

Bu iki kategori arasında ayrıca kullanım miktar ve sıklıklarının alkol bağımlılığını işaret etmesine yönelik gizli endişeleri olan sosyal içicilerin bir alt kümesi vardır. Bu kategoridekiler alkolden mahrum kalma korkusu ile kaygılarını kimseyle paylaşmamaktadırlar.

Sosyal içiciliği alkol kötüye kullanımından ayıran şeyi merak ediyorsanız veya sevdiğiniz birinin alkol kullanım miktarı ve amaçları konusunda endişeleniyorsanız aşağıda belirttiğim 7 madde alkol kullanım miktarının kontrol altına alınması gerektiği durumları anlamanıza yardımcı olacaktır.

Alkol Günlük yaşam aktivitelerinizi kısıtlıyor mu?

Alkol kullanan bireylerin çoğu sadece hafta sonu ya da gece eğlencelerinde alkol tükettikleri için durumu çok zararsız bulabiliyorlar. Buradaki temel kriter ne kadar kullandığınız ya da ne sıklıkla kullandığınız değildir. Alkol her bireyde ayrı etkilere sahip olduğu için biyolojik özelliklerinizin alkol kullanımına uygun olup olmadığı değerlendirilmelidir. Alkol kullanımından sonra konuşmakta güçlük çekmek, yürümekte zorlanmak, okula ya da işe gitmekte zorlanmak gibi durumlar yaşıyorsanız alkolün yaşam aktivitelerinizi kısıtladığı anlamına gelir.

Alkol hafızanızı ele geçiriyor mu?

Alkol tüketiminden sonraki belli yaşanmışlıkları hatırlayamamak ya da hatırlamakta ciddi anlamda zorluk çekmek sağlığınız için asla normal değildir. Alkol, beyinde anıların oluştuğu hipokampüse ulaştığında 10 saniye önce duyduğunuz şeyi hatırlamakta güçlük çekebilir ya da önceki gece yaşadıklarınızı hatırlamayacak kadar iradenizi kaybedebilirsiniz. Bu da sosyal içiciler için çok sıra dışı bir durumdur.

Sosyal ve cinsel ilişkilerinizde alkole mi güveniyorsunuz?

Alkolün biyolojik olarak doğrudan afrodizyak bir etkisi olmamakla birlikte sosyal anksiyeteyi azaltarak dolaylı yoldan cinsel uyarıcı etkisinden söz edilebilir.
Alkol kullanmadan kalabalık sosyal ortamlara girmek, cinsel birliktelik yaşamak istemiyorsanız sosyal içicilikten çok uzaktasınız demektir. Bu da alkolü sosyal ortamlarda özgüven unsuru, ilişkilerde ise cinsel uyarıcı olarak kullandığınız anlamına gelir ve sosyal içicilikten çok uzaktır.

Genellikle sosyal kaygı ya da cinsel sorunları olan bireyler bu sorunları maskelemek ve sosyal çevrelerinde normal bir imaj yaratabilmek için alkol kullanımına yönelirler.

Kendiniz için normal olmayan davranışlar mı sergiliyorsunuz?

Alkol kullanımı yukarda bahsettiğimiz gibi sosyal kaygıyı azaltan bir etki bırakır. Bu sebeple küfürlü konuşmak, cinsel söylemlerde bulunmak ve çevreyi rahatsız eden fiziksel davranışlarda bulunmak gibi normalde söylemekten ya da yapmaktan utandığımız şeyleri ve hatta daha fazlasını alkol alırken yapma ihtimaliniz ve cesaretiniz artar. Alkollü bir gecenin sabahında kendinizi derin utanç duygusu ve her zamankinden daha fazla sosyal kaygı içinde hissediyorsanız bu sosyal içici olmadığınızın çok güçlü bir göstergesidir.

Alkolsüz ortamları keyifsiz mi buluyorsunuz?

Sosyal içicilikle başlayıp bağımlılığa giden alkol kullanımı, bir süre sonra alkolün olmadığı ortamlarda eğlenememenize sebep olabilir. Sinemaya gitmek ya da arkadaşlarla alkolsüz bir ortamda sosyal aktiviteler yapmak size artık sıradan ve keyifsiz geliyorsa, bütün sosyal aktivitelere alkolü de dahil etme dürtüsü yaşıyorsanız sosyal içicilikten saptınız ya da sapmak üzeresinizdir.

Alkol kullanımında artık kendinize güvenemiyor musunuz? 

Söz konusu alkol olduğunda bir kadehle başlayıp şişenin dibini görüyor ve her seferinde ona karşı yenik düşüyorsanız alkol konusunda kendinize güvenmiyor olabilirsiniz. Alkollün davranışlarınız üzerinde kontolsüzlüğe sebep olan etkisinden ötürü korkuyor ve kendinize güvenemiyorsanız bu alkolün kötüye kullanımına işarettir.Alkol kullanımından sonra işe ya da okula gitmek gibi sorumluluklarınızı getiremeyeceğinizi düşünüyorsanız sosyal içiciliğin çok ötesindesiniz demektir.

Etrafınızda sizin için endişelenenler mi var?

Eğer alkolü, sosyal içicilik düzeyinde kullanmıyorsanız çevrenizde bunu fark eden ve uyarıcı yorumlar yapan birileri mutlaka olacaktır. Çevrenizdeki uyarılardan kaçmak yerine bu uyarıları alkolün sizdeki etkilerini göstermesi adına bir fırsat olarak değerlendirin.

Bu davranışlar tanıdık mı geldi?

Yukarıda bahsettiğimiz durumlardan herhangi biri sizin alkol ile olan ilişkinizi tanımlıyor ise alkol kullanım oranınızı değerlendirmek için uygun olduğunuzu gösterir.
Bahsettiğimiz 7 önemli durumda sizi tarif ediyorsa alkol kullanımı ile ilgili ciddi bir probleminiz olabilir.

Alkol kullanımı toplumsal olarak rahatlatıcı bulunsa da psikolojik problemlere çok geniş bir kapı açar. Yaşayacağınız sağlık problemlerinin yanında zamanla cinsel isteksizlik, daha fazla sosyal anksiyete ve beraberinde sorumlulukları yerine getirememek gibi durumlara yol açar. Alkol bağımlılığı hayatınızı etkileyen ciddi bir problemdir ve ilerde daha büyük sorunlarla karşılaşmamak adına psikolojik yardım alınması neredeyse mecburi bir durumdur.

Bana buradan ulaşabilir ve seans alabilirsiniz.