Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nedir? | Evimdeki Psikolog | Blog
Evimdekipsikolog online terapi hizmeti veren bir sitedir.
evimdekipsikolog, blog, Alzheimer, Anksiyete (Kaygı), Bağımlılık, Bipolar Bozukluk, Borderline (Sınırda) Kişilik Bozukluğu, Cinsel Bozukluklar, Depresyon, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite (DEHB), Genel, Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), Online Terapi, Panik Atak, Şizofreni, Şizoid Kişilik Bozukluğu, Şizotipal Kişilik Bozukluğu, Terapi, Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB), Uyku Bozuklukları, Yeme Bozuklukları, Cinsel Terapi, Cinsel İsteksizlik
333
post-template-default,single,single-post,postid-333,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-16.7,qode-theme-bridge,qode_advanced_footer_responsive_768,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive
Stres Bozuklugu

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nedir?

Travma sonrası stres bozukluğu yaşanan travmatik olay sonrası kişide görülen duygu durum ve düşünceye dayalı psikolojik bir bozukluktur. Fiziksel saldırı, cinsel istismar, şiddet, beklenmedik ölümler, trafik kazaları ve endüstriyel kazalar, savaş, terör olayları, başkalarının yaralanmasına veya ölümüne şahit olmak, yaşamı tehdit eden hastalıklar ve deprem gibi doğal afetler en yaygın olarak görülen travmatik yaşam olaylarıdır (Kessler ve ark. 1995). Yaşanan travmatik olayların doğurduğu sonuçlar hemen yada yıllar sonra da görülebilir. En sık sonuçları travma sonrası stres bozukluğu yada depresyondur.

Toplumumuzda yeterince önemsenmeyen hatta bazen göz ardı edilebilen bir durum olabiliyor travmaya bağlı stres bozuklukları. Ancak bu durum kişilerin hayatlarında ciddi sıkıntılara yol açabilir. Yaşanan travmatik anının hafızadan atılamaması, uyku problemleri, kabuslar, yalnızlık hissi, kimse tarafından anlaşılamadığı düşüncesi, hayattan kopma düşünceleri, korku duygularında artış gibi sorunlar yaşanabilecek sıkıntılardan bazılarıdır. Tekrarlanan travmalarda yani yaşanan travmatik olaya sürekli yada bazen maruz kalmaya devam etme durumlarında travmanın atlatılması daha zor olabilir. Ancak travma sonrası stres bozukluğunun getirdiği sıkıntıları aşmak için mutlaka bir uzman tarafından yardım alınmalıdır. Uzman ve çevresi tarafından desteklenen kişiler de travma sonrası bozukluklarının giderilmesi çok daha kolay olmaktadır.

Eğer siz de atlatamadığınızı düşündüğünüz travmatik bir olayın sıkıntıları ile uğraşıyorsanız bir uzmandan destek almayı ihmal etmeyin. Sitemizde bulunan psikologlarımıza bu konuda danışabilir yardım alabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Yorum Yazın